Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Zavítejte do Salonu vín na vína VOC Znojmo

V sobotu 2. února se v historickém sklepení valtického zámku milovníkům vína otevřela degustační expozice Salonu vín 2019. V té se pro letošní rok představí 101 nejlepších moravských a českých vín, která z 2 199 hodnocených vín dostalo zlatou medaili. Degustovat je tu bude možné až do prosince. Mezi nimi najdete i tři vína VOC Znojmo.

„Možná se někomu může zdát, že tři vína VOC Znojmo mezi nejlepší stovkou našich vín jako málo, ale já si to nemyslím. Vín ze Znojemské vinařské podoblasti je v Salonu vín samozřejmě více. Ale těch typických, s označením vín originální certifikace, je logicky omezený počet. Zase ale návštěvníci Salonu vín mohou počítat s tím, že těžko budou pít lepší ryzlink nebo veltlín, než bude ten od našich vinařů v Salonu vín,“ vysvětluje předseda VOC Znojmo a také výborný sommelier František Koudela.

Za VOC Znojmo se tu prezentují Veltlínské zelené 2017 od Vinných sklepů Lechovice a dva Ryzlinky rýnské ročníku 2017 – jeden od Znovínu Znojmo a druhý od Vinných sklepů Lechovice.

Nad rámec zlatých medailí pro Salon vín byla letos oceněna i další výborná vína stříbrnou medailí. Za vína VOC Znojmo to jsou Ryzlinky rýnský 2017 a Veltlínské zelené 2017 z vinařství Hanzel, Ryzlinky rýnský 2017 z Vinařství Piálek & Jäger, Ryzlinky rýnský 2017 z Vinařství Waldberg Vrbovec, ze Znovínu Znojmo Sauvignon 2017 a Veltlínské zelené 2017. „Tato sice v Salonu vín nenajdete, ale u vinařů nebo ve vinotékách ano. A opět to bude skvělý výběr,“ doporučuje další vína Koudela.

Zpět ale k Salonu vín. Celkem se tu návštěvníkům představí 71 bílých, 26 červených, dvě růžová a dvě jakostní šumivá vína. Lákadly by měly být především nejúspěšnější odrůdy letošního ročníku. Mezi ně patří Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský (10 vín), Rulandské modré (8), Sauvignon a Rulandské bílé (obojí 6) a Frankovka a Veltlínské zelené s 5 zastoupeními.

Pokud budou zájemci hledět na ročníky, nejčastěji jsou zastoupena vína z roku 2017, 2016 a 2015. Nejstarší víno v Salonu vín je z roku 2009.

Salon vín České republiky představuje kolekci 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2019. Díky rovnosti bodů při finálovém hodnocení se však prestižním titulem může pochlubit celkem 101 vín, která uspěla v konkurenci 2199 vín. Od soboty 2. února jsou tato vína po celý rok prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku. Více informací k Salonu vín najdete na www.vinarskecentrum.cz.

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době dvacet vinařství.