Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Výstava Betlémy a premiéra největšího dioráma v ČR na téma Život Kristův

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně od 8. 12. 2018 do 13. 1. 2019.

V letošním roce představíme dřevěné, vyřezávané betlémy z Východních Čech, které po desetiletí vyrábí členové rodiny Haldových ze Sedloňova v Orlických horách. „Betlémy Jarmily Haldové a jejích synů se vyznačují pestrou barevností a velkým množstvím darovníků, tedy postav, které přicházejí v betlému obdarovat Ježíška“, upřesnil jeden z kurátorů výstavy Petr Lukas.

V betlémářské tvorbě vyniká rodina řezbářů využíváním prvků lidové architektury a také vlídnými výrazy obličeje, které mají kromě postaviček i zvířátka. Haldovi jsou ale také velcí sběratelé, a tak si ze svých cest po světě betlémy i přivážejí. Díky tomu můžete na vánoční výstavě obdivovat část jejich soukromé sbírky světových betlémů pocházejících například z Itálie, Ruska, Bolívie, Mexika nebo Afriky.

Na výstavě se představí také největší betlémové dioráma v ČR na téma Život Kristův. Autorka - Ivana Langrová z Beskyd - zhotovila z ovčího rouna vlastního chovu celkem105 lidských postaviček a zvířat v celkem 25 scénách. Biblický příběh začínající zvěstování Panně Marii, a končící Ukřižováním, bude provázet převyprávěný příběh, podle kterého se budou jednotlivé scény divákům představovat.

Tento originální počin vyráběla autorka přibližně dva roky a jak sama uvádí, výroba propracovanější postavy o výšce 35 cm trval i týden. Prostorové výtvarné dílo bude v Letohrádku představeno v premiéře.

Výstavu doplní adventní a vánoční floristické dekorace. Nebude nouze a nápadité vazby a objekty z přírodních materiálů kombinující tradici i současné floristické trendy. 


Podrobnosti – dioráma Život Kristův od Ivany Langrové

V České republice doposud neexistuje komplexní scénografické dioráma zachycující život Kristův. S ohledem na každoroční pořádání výstav betlémů a občasné pořádání Velikonočních výstav jsme se v Letohrádku Mitrovských rozhodli zhotovit celostátní raritu, na obdiv návštěvníků od nás i ze zahraničí. Velké výtvarné dioráma během 2 let zpracovala paní Ivana Langrová z beskydských samot.

Autorka speciální ruční technikou vytváří veškeré základní figury do jednotlivých výjevů z ovčího rouna získaného z vlastního ovčího stáda. „Chceme celý příběh Kristova života lépe přiblížit všem návštěvníkům včetně dětí. Výtvarné pojetí paní Langrové nám přišlo jako ideální řešení, které jistě zaujme jak malé, tak dospělé návštěvníky“, doplnili kurátoři Petr Lukas a Jan Maroušek, kteří za celým nápadem stojí.

Postup práce při tvorbě dioráma
Paní Langrová chová vlastní stádo ovcí v několika druzích plemen, aby měla pro svoji práci různou barevnost vláken. Před zahájením samotné ruční výroby jednotlivých figur ovce ostříhá, vlnu 20 hodin propírá na valše za použití přírodních mýdel. Podle ročního období nechává propranou vlnu prosychat v délce 2-7 dnů. Následuje ruční krumplování – tedy rozčesávání vláken. Potom se vlna barví. Některé její části zůstávají v přirozené barevnosti, na další se kombinují přírodní barvy z bylin a chemické barvy (tj. ty, které příroda neumožňuje). Tvarování figur probíhá speciální plstící jehlou. V závěru se hotové výrobky ošetří proti škodlivému hmyzu. K některým scénám se v závěru vytvoří stavby z přírodních artefaktů (samorosty, kůra, dřevo, kamení ad.).


Kontakt: Mgr. Petr Lukas, tel. č.: 605 972 588, e-mail: letohradekbrno@seznam.cz; www.letohradekbrno.cz 

Vstupné: dospělí – 99 Kč, senioři a studenti VŠ/VOŠ – 75 Kč, studenti SŠ – 65 Kč, děti ZŠ – 55 Kč, děti MŠ – 30 Kč. Sleva na ZTP/P – 20% (platí obě osoby)

Letohrádek Mitrovských v Brně
8. 12. 2018 – 13. 1. 2019
Út – Ne: 10 – 16 h.
24. 12. Zavřeno, 25. a 26. 12. Otevřeno 13 – 17 h., 31. 12. a 1. 1. Zavřeno
www.letohradekbrno.cz