Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Vyšlápněte s námi do kopců! Nejkrásnější rozhledny v kraji

Znáte ten pocit, když se po hodinách stoupání do kopců s batohem na zádech a „vyplazeným jazykem“ konečně vyšplháte po závěrečných točitých schodech desítky metrů vysoko a s úlevou a ohromeních rozhlédnete do malebné široké krajiny? Na jižní Moravě nabízí turistům podobné dech beroucí zážitky už desítky rozhleden. Mezi ty nejznámější patří třeba Minaret v lednickém parku – vůbec nejstarší dochovaná rozhledna u nás, která je navíc od loňského roku po mnohaleté rekonstrukci znovu zpřístupněná veřejnosti, oblíbený Babí lom na Blanensku nebo třeba romantická Mandloňová rozhledna v Hustopečích.


Na podzim loňského roku k těm „profláknutým“ přibyla další – unikátní obří dřevěná kruhová rozhledna mezi vinicemi v Kobylí u Velkých Pavlovic na Břeclavsku, po které se až do výšky 7,5 metru díky nakloněné rovině může dopravit dokonce i vozíčkář nebo maminka s kočárkem. Odměnou jim je pak nádherný výhled z rampy nejen na okolní vinohrady a Pálavu, ale také největší komponovanou krajinu v Evropě, jakou je Lednicko-valtický areál a na opačné straně zase hrad Buchlov. Ze kterých míst jsou nejkrásnější výhledy do kraje? Pojďte s námi vyšlápnout do kopců a rozhlédnout se. Tady je několik tipů na rozhledny po celé jižní Moravě…


Výhled do největší komponované krajiny Evropy z Minaretu

Pokud si chcete užít pohled na největší komponovanou krajinu v Evropě, a to navíc z nejstarší rozhledny a jediného minaretu u nás, rozhodně nelitujte výletu do Lednice. Zdejší rozhledna Minaret se nachází se v areálu zámeckého parku, který je součástí unikátního Lednicko-valtického areálu. Šedesát metrů vysoká cihlová věž byla dostavěna v roce 1802 v Maurském slohu a na její výzdobě se nejspíše podíleli i arabští umělci. Podlahy sálů kryje kamenná mozaika, v prvním patře se nachází osm sálů. Lednický minaret má tři vyhlídkové ochozy, abyste se ale dostali až k tomu nejvyššímu, musíte vystoupat celkem 302 schodů. Za odměnu se vám naskytne romantický výhled na park vybudovaný Lichtenštejny, za slunečného počasí odtud můžete dohlédnout na Bílé Karpaty a dokonce uvidíte věž Dómu svatého Štěpána ve Vídni. Prohlídka Minaretu probíhá bez průvodce, dospělí zaplatí 80 Kč vstupné, rezervace není nutná. Věž je otevřená od dubna do konce listopadu.Mandloňová rozhledna v Hustopečích? Poklidná romantická procházka ruku v ruce

Právě v dubnu a květnu, kdy kvetou mandloně, je z této rozhledny nad Hustopečemi nejkrásnější výhled na unikátní sad – jediný svého druhu ve střední Evropě. Botanickou raritu, kterou charakterizuje záplava jemně růžových květů, tady můžete obdivovat z vyhlídky ze dřeva a oceli, která se tyčí 14 metrů nad zemí. Hustopečské mandloňové sady se nachází na 4 hektarech a roste na nich 1 200 stromů. Dohlédnout odtud můžete na blízké Pálavské vrchy, přímo pod rozhlednou pak vede mandloňová turistická stezka s dřevěnými posezeními, z nichž největší se nachází u předního rybníka. Mandloňový sad se rozkládá na Staré hoře a vydat se sem můžete vydat pěšky, na kole i s kočárkem. Druhý sad se nachází v lokalitě Kamenec, oba pak spojuje naučná stezka s informačními tabulemi.


Výstup do strmého kopce na Babí lom vás odmění překrásným pohledem do krajiny Moravského krasu (Blanensko)

Dobrou a hlavně pevnou obuv si obujte, pokud se vypravíte náročným terénem na rozhlednu Babí lom na Blanensku. 15 metrů vysoká válcovitá věž se totiž nachází na skalnatém výběžku v 562 metrů nad mořem. Vydat se na ni můžete třeba z obce Lelekovice po červené turisticky značené trase nahoru přímo k rozhledně, a pak dále pokračovat po hřebeni po červené až k odpočívadlu Odlelkovadlo na křížení s cyklostezkou. Právě po ní se pak můžete vrátit zpět do Lelekovic. Rozhledna je volně přístupná, a když je krásně, dohlédněte odtud údajně až na vrcholky Alp. Malebný výhled se ale naskytne také na Českomoravskou vrchovinu, Žďárské vrchy a Drahanskou vrchovinu. Jihovýchodně pak můžete pozorovat zalesněný Ždánický les a Chřiby, jižně se zase otevírá pohled na brněnský hrad Špilberk.


Akátová rozhledna v Židlochovicích „voní“ už svým názvem

Celkem 76 schodů vede na vrchol rozhledny Akátová věž Výhon, která letos v létě oslaví 10 let. Přístup k téměř 18 metrů vysoké věži z akátového dřeva je pouze pěšky, vstup je volný a je otevřena celoročně. Jako na dlani tu vidíme Rajhrad s dvěma kláštery, severně je na obzoru Drahanská vrchovina. Pěkný pohled je i na typickou siluetu brněnského Špilberku a Petrova. Na dohled je i elektrárna v Dukovanech, na jihu pak Pavlovské kopce.


Chocholík Drnovice (Vyškovsko)

Až do Beskyd a dokonce na Hostýnské vrchy a poutní místo Svatý Hostýn lze za krásného slunečného počasí dohlédnout z rozhledny na kopci Chocholík na Vyškovsku. 26 metrů vysoká rozhledna je celoročně volně přístupná pro pěší a cyklisty a dostanete se k ní po asi 1,5 km dlouhé zpevněné cestě od hřbitova nad kostelem. Samotná rozhledna, na kterou vede 144 schodů, vznikla na místě původní dřevěné stavby, která již dosloužila. Pohled na jihozápad nabízí panorama Pálavy, na jihu a jihovýchodě pak Ždánický les a Chřiby.


A co vy? Jaká rozhledna je ta vaše (srdcová)? Doporučte nám ji v komentáři k článku na FB.