Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Vítr do plachet, vyplouváme! Poznejte jižní Moravu z paluby lodi

Když se řekne vodní turistika, představí si nejspíš většina z nás Slapy nebo Lipenskou nádrž v Čechách. I jižní Morava ale skýtá řadu skvělých možností, kde si vychutnat vítr ve vlasech a jemné šplouchání vlnek, narážejících do přídě lodi. A až si užijete plavbu tou velkou, výletní, romantickou vyjížďku na loďce ve dvou při západu slunce s pohledem na vinohrady, adrenalin vodních lyží nebo na některém ze sportovišť vypotíte kalorie při plážovém volejbalu, zaskočit si můžete třeba na pohárek do vinného sklípku. Nebo „na jedno“ orosené do některé z příjemných hospůdek, které jihomoravské vodní plochy lemují.

Zážitková turistika kolem nich přitom na jihu Moravy nabízí nepřeberné množství kombinací, jak strávit aktivní den či dovolenou. Od sportování, přes návštěvy kulturních památek a akcí, cykloturistiku, adrenalin, dobré víno, bohatou historii a tradiční regionální gastronomii. Jaké novinky pro vás letos provozovatelé chystají?

Po Vranovské přehradě lodí nově až pod hrad Bítov. Už o prázdninách!


Zachránit lodě, které na Vranovskou přehradu zkrátka patří. To chce nový provozovatel lodní dopravy na 10. největší přehradní nádrži v České republice a jedné z největších na jižní Moravě Ctibor Veleba z Rekreace Vranov. Kdysi jezdil po vodě kolem zříceniny hradu Cornštejn či pod hradem Bítovem jako lodník, a tak ví o fascinujících výhledech na okolní přírodu se skalami a lesy kolem 30 kilometrů dlouhé vodní plochy vybudované na Znojemsku v 30. letech minulého století své.

Výletníky a rekreanty láká tento dech beroucí kout jižní Moravy s barokní zámeckou perlou Vranov nad Dyjí a obrovskou kumulací historických památek jako magnet už téměř století. Však se mu také říká Moravský Jadran! „V Granátové zátoce, která je přímo u vranovské hráze, vzniklo již nové přístaviště, a to přímo pod kotvením lávky. Odtud se vyjíždí k hradu Bítovu. První zastávka budou Chvalatice, druhá Kopaninky, kde již dříve byly pontony a můstky. Následovat bude Horka, hrad Bítov a Chmelnice,“ vyjmenoval nové zastávky, které by měly vodním turistům na Vranově sloužit už od července, Veleba. Lodě Vranov a Dyje, které má na sezónu připravené, pojmou 150 a 190 lidí najednou. Vranovská přehrada skýtá nepřeberné množství možností, jak si v její blízkosti užít aktivní dovolenou. Sportoviště, cyklotrasy, rybaření, kempování, kulturní akce, výstavy, památky, drobné sakrální stavby jako kapličky či boží muka, ale také poklidná vesnická romantika s rybníčky a loukami tady na vás čekají na každém kroku. V blízkosti je Národní park Podyjí, zajet si můžete také do jednoho z největších zámeckých komplexů v Uherčicích či do královského města Znojma a jeho magického podzemí.

Brněnský „Prýgl“? Nová odpočinková zóna u přístaviště

Na jižní Moravě nenajdete kultovnější vodní plochu, než je Brněnská přehrada. Nebo také Prýgl, chcete-li. Vyhledávaným místem odpočinku a relaxace je tato vodní plocha s Podkomorskými lesy okolo a sítí cyklostezek každoročně pro tisíce lidí. A letos odstartovala s lodní flotilou pěti dvoupalubových lodí pro 200 pasažérů a jedné jednopalubní lodi Dopravního podniku Města Brna již 73. plavební sezónu. Její novinkou je přitom vybudování odpočinkové zóny u přístaviště. V přilehlé zeleni provozovatelé instalovali čtyři betonové lavičky k posezení a vybudovali dvě přístupové cesty k jedenáctimetrové kotvě, která je pro návštěvníky přehrady oblíbeným místem k zastavení.

Od loňska si mohou navíc návštěvníci Prýglu užívat také luxus veřejných grilovacích míst, a to až do 23. hodin. Ta vznikla v Rokli za Restaurací Silnice, další na bystrcké straně Pod Dymou a na pláži Rakovec na Kozí Horce. Všechny přehradní pláže jsou volně přístupné. Využít tady můžete nová WC a také několik dětských hřišť. Nové a zároveň největší koupací molo v ČR velké 8 x 18 metrů u Rakovecké pláže pak návštěvníkům slouží nejen pro vstup do vody a k opalování, ale i k pořádání kulturních akcí. Brněnská přehrada, to je vlastně jedno velké sportoviště.

Kromě plavání si tady můžete užít venkovní posilovací stroje, víceúčelová sportovní hřiště, plážový volejbal ve středisku na Sokolském koupališti, pod Kozí Horkou zase najdete areál Lodních sportů. Vychutnat si můžete adrenalin v podobě vodního lyžování, ale i klidnou romantiku na loďkách, vodních šlapadlech či elektroloďkách. Velkým zážitkem je plavba velkou výletní lodí. Jednopalubová loď Brno pojme 120 lidí, jízdenky se prodávají v přístavišti Bystrc a na lodích. Plavební úsek stojí 15 Kč. Svézt se můžete třeba na Kozí horku, Sokolovské koupaliště, Rokli a Hrad Veveří, kde zpáteční rodinná jízdenka vyjde na 350 Kč. Odjezdy a jízdní řád najdete na www.dpmb.cz.

Využít můžete i tzv. Pojízdnou vstupenku, která kombinuje plavbu lodí s návštěvou hradu Veveří, ZOO či Vědeckého parku VIDA! Ta s návštěvou ZOO stojí 700 Kč, na Hrad Veveří 560 Kč, Vědecký park Vida! je za 730 Kč. Mezi nejvýznamější akce patří velkolepé každoroční přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis. Pyrotechnika je při nich odpalována z pontonu umístěného na vodní hladině mezi přehradní hrází a lokalitou Kozí horka. Nejvhodnějším místem pro vyhlídku je přitom velká pláž mezi Přístavem Bystrc a Rakovcem.

PŘEHLÍDKY OHŇOSTROJŮ 2019 na BRNĚNSKÉ PŘEHRADĚ:
- 1. 6. – 22.30 hod. FLASH BARRANDOV SFX (Česko)
- 5. 6. – 22.30 hod. GRUPO LUSO PIROTECNIA (Portugalsko)
- 8. 6. – 22.30 hod. PLATINUM FIREWORKS (Filipíny)
- 12. 6. – 22.30 hod. NORTH STAR FIREWORKS (Norsko)


Baťův kanál? Chystá se modernizace přístavu ve Veselí i speciální plavba z Otrokovic do Skalice

Unikátní, 53 km dlouhá vodní cesta Baťův kanál, kterou vybudoval zlínský podnikatel Tomáš Baťa k dopravě uhlí ze sudoměřického Výklopníku do svých obuvnických závodů, patří k jednomu z nejvyhledávanějších turistických cílů jižní Moravy. Ročně romantika na vodě přiláká na Slovácko už zhruba 90 tisíc návštěvníků. Loni kanál oslavil 80 let a oslavy ještě nekončí. Návštěvníci se mohou těšit na několik novinek i příjemných akcí. Po dvou letech se správci Baťova kanálu Povodí Moravy povedlo rekonstruovat další kus úseku Baťova kanálu mezi Huštěnovicemi a Babicemi. „A pokud se podaří zajistit financování, bude se po plavební sezóně pokračovat s rekonstrukcí břehového opevnění mezi Veselím nad Moravou a Vnorovami,“ avizuje ředitel o. p. s. Baťův kanál Vojtěch Bártek. Chystá se i stavba unikátního transboardéru, který ulehčí u Vnorov do dvou až tří let především cyklistům, kterých na Baťův kanál ročně zavítá už více než čtvrt milionu. Baťův kanál, to ale nejsou jen plavby na hausbótech a lodích.

Aktivní trávení volného času kolem Baťáku láká nyní ve velkém nejen seniory, rodiny, maminky s kočárky, rekreační sportovce na in-linech, koloběžkách či elektrokolech a dokonce i vozíčkáře. Nově kolem kanálu mohou využívat také téměř kilometr dlouhou cyklostezku od rychlostní silnice z Břeclavi k unikátní technické památce Výklopník u Sudoměřic. Kanál už brázdí také speciální cykloloď a lodě s vleky. Změn se dočkají vodní turisté v přístavu ve Veselí nad Moravou. Tam začnou na podzim práce, na jejichž konci bude rozšíření přístavu, a to na jaře 2021.

Výrazné budou letos zejména dvě akce: 80 let od zahájení provozu Výklopníku v Sudoměřicích, 13. srpna pak 80 let od prvního vyplutí rekreantů v roce 1939. „Na tento den jsme připravili speciální plavbu osobní lodí přes celý Baťův kanál od Otrokovic po Skalici, loď popluje i opačným směrem. Pokud bude zájem, bude se opakovat 14. srpna. Tato nabídka je naprosto unikátní, zatím žádná taková plavba nebyla a nevíme, zda se bude opakovat,“ láká Bártek. A po roční pauze se také na Baťův kanál vrací cirkus Le Grace z Centra volného času Lužánky, který bude mít sérii představení druhý týden v červenci.


Zámeckým areálem za největší komponovanou krajinou v Evropě do Lednice

Projet se Lichtenštejnským panstvím parkem lednického zámku po ramenech řeky Dyje můžete každý rok od května s „1. Plavební“ v Lednici. Plavby, doprovázené poutavým výkladem o zajímavostech areálu, nabízí na lodích s celkovou kapacitou až 162 osob. Můžete si zvolit plavbu od zámku k Minaretu a dále lužním lesem a tajemným meandry řeky Dyje s koloniemi volavek, kvakošů i početnou populací želvy nádherné od Minaretu na Janohrad. Zpět k zámku, který je TOP turistickým cílem jižní Moravy a ročně přitahuje téměř 400 tisíc návštěvníků, se pak můžete vrátit třeba koňským povozem.

Kromě pravidelných plaveb podle jízdního řádu si tady můžete objednat skupinovou plavbu nebo plavby pro školy. Ocelové říční lodě mají kapacitu od 18 do 44 cestujících. A obdivovat důmyslnost Lichtenštejnů můžete v Lednici i po hlavní plavební sezóně. Již tradičně tady totiž v prosinci pořádají Adventní plavby se svařákem. Lednicko-valtický areál, tedy unikátní krajinný celek o rozloze téměř 300 čtverečních kilometrů, je dokonce zapsán na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Je totiž největší komponovanou krajinou v Evropě a možná i na světě. Vedou jí desítky kilometrů cyklostezek, které lemují salety lichtenštejnských staveb. V okolí můžete navštívit zámek Valtice, Stezku bosou nohou, Lednické rybníky nebo si zajet do Lázní Lednice, které nabízí třeba koupele ve zdejší třetihorní jodobromové vodě.


Novomlýnská nádrž - plavby s romantickými výhledy na Pálavu

Lodí s poetickými názvy Vlčí mák nebo Pampeliška se můžete svézt také po Novomlýnské nádrži vodního díla Nové mlýny na Břeclavsku, a to s Lodní dopravou Břeclav. O prázdninách jezdí lodě denně, v květnu, červnu a září vás sveze pouze loď Vlčí mák. Trasa je okružní, začíná v přístavu Yachtclub Pavlov a pokračuje přes Šakvice a Strachotín až do přístavu v Dolních Věstonicích. Pokud zvolíte tuto plavbu, můžete podle provozovatelů v kterémkoliv přístavu po cestě nastoupit a vystoupit i s jízdním kolem a loď využít jen pro zpříjemnění cestování po pálavských vrších. Lodní lístky zakoupíte přímo na lodích, kapacita je 45 osob. Jízní kolo, kočárek i pes cestují zdarma!

Okolí Novomlýnské nádrže skýtá turistům celou řadu lákadel. Blízko je odtud nejen na Pálavu, která nabízí nevšední krajinu pro pěší túry po bělostných vápencových skalách s mozaikami rozkvetlých stepí, ale také zříceninu gotického hradu Děvičky nebo archeologickou expozici v Dolních Věstonicích a unikátní Věstonickou Venuší. Nově můžete navštívit moderní archeologickou expozici, vybudovanou na svazích pavlovských vrchů. Archeopark v Pavlově připomíná dobu lovců mamutů a už jen svou architekturou je naprosto výjimečný. Expozice je totiž zapuštěná do země a na povrchu jsou pouze betonové světlíky, které krásně korespondují s okolní přírodou. Blízko je odtud do židovského Mikulova, města s nepopsatelným geniem loci. A pak všude ty vinné sklípky, kde můžete ochutnat minerální vína z Pálavy – nejen zdejší typickou odrůdu, jakou je právě Pálava, ale třeba i výjimečné Ryzlinky vlašské…