Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

TOP AKCE NA JIŽNÍ MORAVĚ V ROCE 2019

Mezinárodní den průvodců
23. – 24. 2., Brno
Tradiční Mezinárodní den průvodců nabídne široký výběr tematických prohlídek města Brna s kvalifikovanými průvodci.
www.ticbrno.cz

7. slavnosti moravského uzeného a vína
2. - 3. 3., Hrad Veveří
Slogan akce „neznám lepší moravskou symfonii než uzené a víno“ mluví za vše. Návštěvníci zvolí „krále moravských uzenářů“ tak, že ochutnají stovky specialit přítomných uzenářů a k tomu vína rodinných moravských vinařství i speciální piva.
www.moravskeuzene.cz

JazzFest Brno
13. 3. – 30. 4., Brno
Mezinárodní jazzový festival, jehož součástí jsou nejen koncerty známých jazzových hvězd z Evropy i ze zámoří, ale i menší akce brněnské klubové scény.
www.jazzfestbrno.cz

Slavnosti mandloní a vína
23. 3., Hustopeče
Zažijte jedinečný foodfestival ve městě, které se pyšní největším mandloňovým sadem ve střední Evropě. Pokochejte se pohledem na kvetoucí mandloně, projděte se vinicemi, ochutnejte naše nejlepší vína
a nejoriginálnější mandlové pochutiny od mistrů ve svém oboru!
www.slavnosti-mandloni.cz

Fašanky, fašanky, Velká noc ide…
13. – 14. 4., Skanzen Strážnice
Zvyky ze Slovácka od počátku postního období do Velikonoc jako je vynášení smrtky, nošení létečka, pletení velikonočních pomlázek, malování kraslic, šlahačka. Připraveny jsou též místní velikonoční pokrmy a Velikonoční jarmark.
www.skanzenstraznice.cz

Velikonoční festival duchovní hudby
14. – 28. 4., Brno
Festival, tradičně rozprostřený do Svatého a Velikonočního týdne, svým programem v brněnských kostelích připomene vztah Starého a Nového zákona.
www.velikonocni-festival.cz

Drahokamy a minerály Tišnov
26. – 28. 4., Tišnov
V těchto dnech zamíří milovníci drahých kamenů a dalších pokladů země do Tišnova na nejstarší českou burzu minerálů. Pánové zde mohou svým drahým polovičkám pořídit nějaký ten “kamínek“, a kdo má odvahu, může se speleology výjimečně propátrat i nitro zdejší krasové hory Květnice.
www.mineraltisnov.cz

Festival otevřených sklepů – Jaro na Podluží
27. – 28. 4., Podluží
Návštěva věhlasných vinařství i menších vinařů a jejich sklepů na Podluží (Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hrušky, Prušánky a Moravský Žižkov), kde nechybí ochutnávky vín, bohatý kulturní program, hudební vystoupení ani místní folklor.www.otevrenesklepy.cz

Valtické vinné trhy
10. – 11. 5., Valtice
Nejstarší, největší a nejprestižnější soutěžní přehlídka vín v České republice v areálu valtického zámku s mezinárodní účastí vystavovatelů.
www.vinnetrhy.cz

Slavnosti chřestu a vína
17. – 19. 5., Ivančice
Ochutnávky chřestových pochoutek, kuchařská show, tradiční trhy, ochutnávka vín, hudební a taneční vystoupení, dechová a cimbálová muzika, tvořivé dílny.
www.slavnostichrestu.cz

Festival muzejních nocí
17. 5. – 8. 6.
Brány muzeí, galerií a dalších kulturních center v celé ČR se otevřou od 18 hodin do půlnoci a nabídnou bohatý kulturní program. Brněnská muzejní noc 18. 5.

www.cz-museums.czwww.brnenskamuzejninoc.cz

Divadelní svět Brno
23. – 28. 5., Brno
Mezinárodní divadelní festival v brněnských divadlech. Součástí je již tradiční Noc kejklířů a pestrobarevný rej kostýmů na Slavnosti masek.
www.divadelnisvet.cz, www.ndbrno.cz

EURO BIKE FEST
23. – 26. 5., ATC Merkur Pasohlávky
Víkend plný zábavy a vzrušení pod heslem: MOTORCYCLES, EXTREME SPORTS, ROCK & ROLL.
www.eurobikefest.cz

Noc kostelů
24. 5.
Jedinečná příležitost navštívit kostely a modlitebny na celém území České republiky a nahlédnout do jejich historie či ne vždy přístupných zákoutí. Spojeno s doprovodným kulturním programem, koncerty, přednáškami aj. 
www.nockostelu.cz

IGNIS BRUNENSIS 2019
24. 5. – 16. 6., Brno
22. ročník mezinárodní soutěžní přehlídky ohňostrojů a dalších atraktivních akcí pro celou rodinu nejen v centru Brna, ale i na brněnské přehradě či na hradech Špilberk a Veveří.
www.ignisbrunensis.cz

Mikulov Gourmet Festival 2019
31. 5. – 2. 6., 
Vybrané mikulovské restaurace 10. ročník gastronomického festivalu tradičních pokrmů v kombinaci s moravskými víny. Podávaná jídla budou opět vycházet z kuchyně rodu Dietrichsteinů.

www.mgfest.cz

Concentus Moraviae – Mezinárodní hudební festival vážné hudby
1. – 27. 6.
Festivalové koncerty v inspirativním prostředí rozmanitých kostelů a zámků na Jižní Moravě a Vysočině. Festival je součástí celoevropského projektu České sny, v jehož rámci obvykle probíhá na 120 koncertů v 19 evropských státech.

www.concentus-moraviae.cz

Podluží v písni a tanci
7. – 9. 6., Tvrdonice
Folklorní slavnosti každoročně představující to nejzajímavější z regionu Podluží. Dechové hudby, dětské soubory, cimbálové muziky, soutěže v tanci i zpěvu nebo věhlasné sjíždění přespolních chas na vozech tažených koňmi. Každý programový den je ukončen lidovými veselicemi.
www.slavnosti-tvrdonice.cz

Svátky řemesel a krásy ušlechtilých koní
8. – 9. 6., Kunštát
V pestrém programu se v Panské zahradě představí pod širým nebem lidová i umělecká řemesla, jezdci a chovatelé koní, tradiční řemesla i rozličné dovednosti spojující po staletí člověka s koněm.
www.svatkyremesel.cz

Čarovné tóny Macochy
12. – 16. 6., Moravský kras
Hudební festival, který Vás zavede do podzemí a přenese do magického prostředí jeskyní Moravského krasu. Koncerty různých hudebních žánrů doplněné o světelnou animaci či iluminaci. 
www.agencyfct.cz, www.cavemk.cz

Krumlovské pivní slavnosti
15. 6., Moravský Krumlov
Rozlehlé nádvoří zámku v Moravském Krumlově ožije pivním festivalem. Milovníci piva si zde můžou vychutnat svůj oblíbený nápoj ve spojení s bohatým hudebním programem většinou rockových kapel.
www.meksmk.cz

Mezinárodní folklorní festival Strážnice
27. – 30. 6., Strážnice
Návštěvníci i členové desítek folklorních souborů z ČR i zahraničí každoročně zaplaví Strážnici krásou lidových krojů a tradic, lidových písní i tanců.
www.festivalstraznice.cz

Festival Boskovice 2019
4. – 7. 7., Boskovice
Již 27. ročník multižánrového kulturního festivalu pořádaného na podporu starobylé židovské čtvrti v Boskovicích.
www.boskovice.cz, www.unijazz.cz

Slavnosti Pernštejnského panství
5. - 7. 7., Nedvědice
Rozmanitý historický program na hradě Pernštejně a v jeho podhradí. Rytíři a dobový turnaj, stylové trhy i občerstvení, ale i speciální jízdy parním vlakem.
www.hrad-pernstejn.eu

Hudební festival Znojmo
11. – 28. 7., Znojmo
Ústředním motivem a inspirací bude letos hudba králů, která se hrála na různých královských dvorech. Jako projekt ve vlastní festivalové produkci si pořadatelé letos vybrali dílo Georga Friedricha Händela - Saul.
www.hudbaznojmo.cz

XXVI. Mikulovské výtvarné sympozium „Dílna“ 2019
13. 7. – 10. 8., Zámek Mikulov
Letní výtvarné setkání českých a zahraničních umělců tvořících v prostorách mikulovského zámku.
www.artmikulov.cz

Horňácké slavnosti
18. – 21. 7., Velká nad Veličkou
Tradiční slavnosti, které se konají každý rok ve Velké nad Veličkou a v Kuželově. Představují zemitý folklór regionu Horňácka na moravskoslovenském pomezí.
www.obecvelka.cz

Slavnosti okurek
2. 8., Znojmo
Pěstování okurek na Znojemsku má dlouholetou tradici. Slavnost okurek nabídne tradiční okurkový trh a speciální gastronomické menu, soutěže o nejlepší nakládanou okurku, rychlokvašku či soutěž zručnosti v plnění zavařovacích sklenic okurkami na čas. Doprovodná výstava zemědělské techniky.
www.znojemskabeseda.cz

Grand Prix České republiky
2. – 4. 8., Masarykův okruh, Ostrovačice
Brněnský podnik Mistrovství světa silničních motocyklů je nejprestižnější motoristickou akcí v ČR. Závody světové motocyklové elity ve třídách 125 ccm, 250 ccm a Moto GP.
www.automotodrombrno.cz

Maraton hudby Brno
9. – 11. 8., Brno
Multižánrový hudební festival. Nepřetržitý tok živých profesionálních i amatérských hudebních produkcí nejrůznějších žánrů po celém městě Brně.
www.maratonhudby.cz

Slovácký rok
15. – 18. 8., Kyjov
Královské město Kyjov se opět chystá přivítat Vás po 4 letech na nejstarším regionálním folklórním festivalu ČR. Slovácký rok má tradici již od roku 1921. Ukázky bohatství a
krásy krojů, písní, tradic a zvyků, účast desítek národopisných souborů.
www.slovackyrok.cz

Pálavské vinobraní
6. – 8. 9., Mikulov
Historický průvod, vystoupení folklorních souborů na náměstí, řemeslná tržnice v zámeckém parku, koncerty hvězd české hudební scény na amfiteátru, vinařský trh na zámku, mistrovství ČR v rozeznávání vůní ve víně a další.
www.palavske-vinobrani.cz

Slavnosti chleba
7. 9., Slup
15. ročník tohoto ojedinělého setkání folklórních souborů z celé Jižní Moravy. Program tradičně doplňuje jarmark s ukázkami původních řemesel, které si mohou návštěvníci i vyzkoušet. Součástí je také výstava historické zemědělské a vojenské techniky, program pro děti nebo zpívaná mše svatá.
www.slup.cz/slavnostichleba

Oslavanské historické slavnosti
7. - 8. 9., Oslavany
Dávno před tím, než se staly Oslavany hornickým městem, král Přemysl Otakar I. požehnal privilegia zdejšího kláštera. Slavnosti tuto dávnou tradici připomínají a uspokojí zejména milovníky rytířů a středověkého životního stylu.
www.mesto-oslavany.cz

Znojemské historické vinobraní
13. - 15. 9., Znojmo
Slavnosti vína a burčáku, přehlídka hudby, tance, zábavy, kostýmová podívaná v centru královského města Znojma, rytířské turnaje, velkolepý královský průvod i ohňostroj. 
www.znojemskevinobrani.cz

Hornické slavnosti
14. 9., Zastávka u Brna
V hornickém regionu se o slavnostech otevírají jinak nepřístupné industriální památky, hornická muzea a ožívají staré zvyky spojené s dávným havířským řemeslem. Voní tu kouř z parních lokomotiv, hraje muzika a ochutnávají se hornická jídla.
www.hornickeslavnosti.cz

Břeclavské svatováclavské slavnosti
27. - 29. 9., Břeclav
Kulturní program, tradiční jarmark lidových řemesel, taneční zábava, multižánrová přehlídka kapel, dětský folklorní festival, slavnostní mše v kostele svatého Václava, krojový průvod centrem města, hodová zábava s dechovou hudbou.
www.dobreclavi.cz

Burčákové slavnosti
3. - 5. 10., Hustopeče
Víte, co jsou to horenská rada, burčáková policie, podzemní vojsko či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Vše najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích. Třídenní oslavy sladkého bouřlivého moku provází originální dávka humoru a recese.
www.burcakoveslavnosti.cz

Valtické vinobraní
4. – 5. 10., Valtice
Slavnost vína, burčáku a dobré nálady. Velké množství krojovaných, dětských národopisných souborů, mužských a ženských sborů, ale i hlavních ikon moderní hudby.
www.valtice.eu

Vítání sv. Martina
7. – 10. 11., Blansko
Čtyřdenní slavnosti na počest patrona města, sv. Martina. Koncerty, pochod světýlek pro děti, přehlídka mladých a archivních vín, řemeslný jarmark a historický průvod městem v čele se sv. Martinem na bílém koni.
www.martin.blansko.cz

Svatomartinský Mikulov
8. – 17. 11., Mikulov
9. ročník Svatomartinského Mikulova. Na Zámku bude probíhat Svatomartinský košt mladých vín Mikulovské vinařské podoblasti, na Náměstí jarmark spojený s folklorním a hudebním programem. 11. listopadu Mikulov navštíví i svatý Martin na bílém koni v doprovodu krojované chasy. Ve vybraných restauracích bude nabízeno husí menu.
www.mikulov.cz

Svatomartinský košt
11. 11., Brno
Vinařský fond pořádá již 15. ročník tradičního koštu prvního vína nového ročníku. Každoročně mohou návštěvníci na náměstí Svobody v Brně ochutnat 100 druhů vín od vinařů z Moravy a Čech.
www.wineofczechrepublic.cz

Outdoorový festival Rajbas
22. – 24. 11., Blansko
Celorepublikové setkání cestovatelů, dobrodruhů a outdoorových nadšenců. Přednášky, výstavy, besedy a soutěžní promítání filmů s cestovatelskou tématikou.
www.festivalrajbas.cz

214. výročí bitvy u Slavkova
29. 11. – 1. 12., Slavkov a Slavkovské bojiště
Vzpomínkové akce jako připomínka bitvy u Slavkova r. 1805, vojáci v dobových uniformách, rekonstrukce bitvy, pochody a manévry, ohňostroj, řemeslný jarmark a mnoho dalšího.
www.1805.cz, www.zamek-slavkov.cz

Brněnské Vánoce
29. 11. – 27. 12., Brno
Tradiční vánoční trhy v centru města. Bohatý kulturní program, gastronomické a řemeslné stánky, betlém, zookoutek, mikulášská nadílka a mnoho dalšího.
www.brnenskevanoce.cz

Změna termínů a programů vyhrazena.