Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19 prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátorů o možných změnách v programu či dostupnostech.

Noc kostelů zve na tóny varhan, otevřené věže i komentované prohlídky

Koncerty, komentované prohlídky unikátních prostor kostelů a chrámů, otevřené věže, kaple, sakristie, klášterní refektáře, křížové chodby a krypty, kam se běžně nepodíváte. Ale také workshopy, divadelní představení, ochutnávání mešního vína, opékání buřtů a zpívání s kytarou v rajských zahradách, setkání s kněžími i zaniklé příběhy, které se při nedělní návštěvě kostela jen tak nedozvíte. Na to vše láká už 11. ročník atraktivní Noci kostelů, na který se letos můžete vypravit v pátek 24. května. Po celé republice jich bude otevřených již téměř 1600, připraveno je zhruba 6700 programů. Letošní ročník je navíc výjimečný, koná se přesně 1150 let od úmrtí sv. Cyrila a 30 let od svatořečení Anežky České.


Obdivovat duchovní a umělecké skvosty křesťanství přitom v celé republiky láká každoročně už zhruba půl milionu lidí, z toho nejvíc v celé ČR - 100 tisíc vstupů - právě na jižní Moravě. Nechat se inspirovat odkazem dědictví křesťansko-židovské kultury, na kterých stojí základy evropské civilizace, můžete i letos na celé řadě míst regionu. Záštitu nad Nocí kostelů převzal opět hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.


„Do 11. ročníku Noci kostelů se v brněnské diecézi zapojuje rekordních 202 míst, na území JMK je to 172 míst s nabídkou téměř 1 100 programů. Nově v městě Brně pořadatelé připravují dvě poznávací soutěžní trasy – O Panně Marii, ochránkyni Brna (6 stanovišť) a Odraz 30 let svobody v brněnských křesťanských dílech (13 stanovišť). Dále pak soutěžní cyklostezku Po stopách předků, která v Brně povede přes Černovice, Faměrovo nám., Komárov, kostel sv. Jiljí, H. Heršpice, kostel sv. Klementa M. Hofbauera, dále do Blučiny a Židlochovic, event. i do Hrušovan k železniční stanici, odkud vyjíždí cyklovlak do Brna ve 22:27 hodin.

Další nabídkou je Cyrilometodějská stezka, která propojí Bílovice, Adamov a Křtiny,“ vyjmenovává některé novinky mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.
Poprvé podle ní uvítají návštěvníky sestry klarisky v klášteře v Brně-Soběšicích, do setmění mohou pak zájemci navštívit i rozestavěný nový kostel v nedaleké Lesné. Nově se letos zapojí také kostel Povýšení sv. Kříže v Praci, nový kostel P. Marie Královny v Hrušovanech u Brna z r. 2004 či kostely a kaple v malých obcích na Blanensku, například Brťov-Jeneč, Dlouhá Lhota, Bořitov, Křetín a další.

Adamov na Blanensku představí zase v rámci čím dál oblíbenější akce veřejnosti již tradičně komentovanou půlhodinovou prohlídkou unikátní Světelský oltář v Kostele sv. Barbory – tedy vrcholné dílo pozdní gotiky, jaké nemá obdoby v celé Evropě.

Katedrála sv. Petra a Pavla nabídne pohled na večerní Brno

Komentovanou prohlídku sakristie s výkladem k restaurování mobiliáře nabízí od 18.30 do 19. hodin jezuitský Kostel nanebevzetí Panny Marie v Brně. Tam se také dozvíte o nových koncertních varhanách, vyslechnete varhanní koncert a můžete zhlédnout divadelní představení Noc na Karlštejně. Fascinující pohled na Brno z věží Katedrály sv. Petra a Pavla si můžete užít v 19.15 a 22.30. Celovečerní moderátorský workshop nabízí zase brněnská Kaple svatého Ducha v Rádiu Proglas.

Do Mikulčic za hudební archeologií

Zvony se na 10 minut rozezní krátce před šestou večer v Kostele sv. Jakuba, kde bude k nahlédnutí také Expozice na kůru, ve věži a na krovech. K netradičnímu hudebnímu zážitku pod širým nebem zve v rámci Muzejní noci kostelů areál Slovanského hradiště v Mikulčicích. Národní kulturní památka láká od 18.30 do 22. hodin na „hudební archeologii“ přímo na akropoli Velkomoravského hradiště. Jak chutná mešní víno mohou zase zjistit po celý večer turisté, kteří na Noc kostelů zavítají do malebného Bořitova na Blanensku. Tam se na farním dvoře chystá nejen divadlo pro děti, ale po 19. hodině také Rytířské klání plné her a soutěží, výlet do historie kostela i okolí, Rukodílna i Sólo pro varhany. Výstava 3D modelů kostelů a jiných náboženských staveb celého světa se koná v Hostěradicích v kostele sv. Kunhuty.

V Santiniho chrámu v Křtinách se rozezní zvonkohra

Přístupná bude 24. května od 18. do 21. hodin také zámecká kaple sv. Ludvíka v Jevišovicích a Křtinská zvonkohra, latinské zpívané nešpory i varhany se rozezní v jednom z nejnavštěvovanějších poutních míst kraje – v barokním kostele Jména Panny Marie věhlasného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla ve Křtinách na Blanensku. Celovečerně tady návštěvníci budou moci zavítat nejen do slavné kostnice, ale také si prohlédnout prostory kostela, přilehlých ambitů i kaple sv. Anny. Za historií a tajemstvími hřbitova se můžete vydat v nedalekém Kunštátě, kde organizátoři nabídnou také přístup do věže a pohled na večerní město. Ukázky z díla Antonína Dvořáka si v podání smyčcového kvarteta můžete vyslechnout v poutním kostele Navštívení Panny Marie v Lechovicích na Znojemsku. Celovečerní zahradní párty chystá kostel v Miroslavi, do Znojma se zase můžete vypravit na komentované prohlídky kostela a dominikánského kláštera v kostele sv. Kříže. Prohlédnout si věž s největším znojemským zvonem budete mít zase možnost v kostele sv. Michala.

Zámecké městečko Vranov nad Dyjí zve na varhanní koncert

Do tónů varhan se můžete zaposlouchat v kostele v zámeckém městečku Vranov nad Dyjí. Scénické obrazy s názvem „Kníže Kounic staví kostel“ si od 21.45 hodin připravili v kostele Vzkříšení Páně ve Slavkově u Brna. Večerní kavárnu s nabídkou kávy, čokolády a domácích dobrot si pak můžete vychutnat v prastarých prostorách paulánské fary a na rajském dvoře ve Vranově. Tam se také můžete vydat na komentovanou prohlídku lichtenštejnské hrobky, která bude otevřená od 18.45 do 19.30 hodin. Pečení hostií se můžete naučit v kostele sv. Vavřince ve Vracově na Hodonínsku, a to od 21.30 do 22. hodin. A do tajemství slavného obrazu Madony z Veveří budete moci proniknout v kapli Matky Boží u hradu Veveří ve Veverské Bítýšce. Zpívání při svíčkách si můžete vychutnat před devátou hodinou večerní v Pavlově u Mikulova, koncert hebrejské a židovské hudby vás čeká v Nosislavi v okrese Brno-venkov.


Kompletní program a další informace k Noci kostelů 2019 naleznete na ZDE.