Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Nejkrásnější bruslení v kraji? „Romantika na zámeckých rybnících s Minaretem za zády“

 Je sobotní odpoledne koncem ledna, rtuť teploměru se drží těsně pod nulou. Zhruba za hodinu se začne pomalu stmívat a ztěžklé mraky věští další sněhovou nadílku, podobně jako tomu bylo celou předchozí noc. Jižní Moravu letos zasypal sníh už poněkolikáté, což je v posledních letech celkem výjimečný stav. Natěšení lyžaři tak opět brousí hrany, aby mohli vyrazit na svahy do Olešnice na Blanensku nebo na svahy na moravském Horňácku, ležícím na úpatí Bílých Karpat na pomezí se Slovenskem. A na řadu konečně přišly i dárky od Ježíška, které poslední roky leží v nejteplejším regionu České republiky většinou ve skříni – brusle!

Rybníky v Lednicko-valtickém areálu tak konečně ovládl nadšený ryk malých i velkých hokejistů, kteří se po ledě honí s nudlí u nosu za pukem a narážejí jeden do druhého, protože zatím nebylo kde trénovat. A taky holčiček, které jejich maminky učí jednoduché otočky, jako to dělávaly na jihomoravských rybnících v době, kdy ještě zima byla pravou zimou. Honem, než led zase roztaje! Plný bruslařů je už pár dní i zamrzlý rybník v zahradě zámku Lednice, který je nejnavštěvovanějším parkem u nás vůbec. Ročně totiž komponovanou zahradou, plnou unikátních stromových solitérů, přírodních luk a vzácných druhů ptáků, rostlin a dalších živočichů, projde 1,5 milionu návštěvníků. V cíleně budovaných romantických průhledech mezi stromy se jim v několika místech naskýtá dech beroucí pohled na jednu z nejvíce fascinujících památek, vystavěných rodem Lichtenštejnů. Tedy těch, kteří nejnavštěvovanější turistický cíl v kraji před staletími i s parkem vybudovali a nyní o ně znovu usilují. Když jih Moravy zamrzne, jeden z nejromantičtějších výhledů se tak přímo z ledového rybníka v parku naskýtá i bruslařům. Bruslení tady hodnotí jako naprosto výjimečný a luxusní zážitek. Na „ostrých nožích“ si tady totiž mohou zajet i na místa, která běžně nejsou vidět.

„Ježišmarjá, drž mě, nebo si rozbiju papulu! Já jsem na tom nestál snad 15 let,“ zaječí moravským nářečím asi pětačtyřicetiletý sympaťák se sportovní postavou. Nejdřív se prudce zalomí v zádech a rozjedou se mu nohy jen pár vteřin poté, co si nazuje brusle a snaží se rozjet po ledovém ploše někam směrem k Minaretu. Sedne na zadek, dcerka se rozesměje na celé kolo, rozhlédne se, kdo všechno tátův „trapas“ viděl, vytáhne mobil a točí. Za chvíli už ale společně bruslí „ostošest“. Bruslení v zámeckém areálu má své kouzlo, a tak díky němu v zimě jinak ztichlý park znovu ožívá stovkami sportovních nadšenců. I když jsou v Lednici poměrně mladé lázně s třetihorní jodobromovou léčivou vodou, v zimě přece jen toto malé městečko spí a odpočívá po náročné turistické sezóně.

Zámek v Lednici totiž ročně navštíví okolo 430 tisíc lidí, čímž se tato destinace řadí na druhé nejnavštěvovanější místo v celé České republice. Jen v sobotu odpoledne využily možnost zabruslit si tady aspoň na hodinku desítky lidí přímo z Lednice, ale i ze širokého okolí. Třeba čtyři kamarádi z nedaleké Břeclavi, kteří si odhrnuli sníh a proháněli se po okraji rybníka s hokejkami. Nebo mladý pár z Brna, který se cestou k autu na zámeckém parkovišti stavil ještě na horké svařené víno a větrník v cukrárně u brány do areálu zámecké zahrady se zamrzlými rybníky. Slepé rameno Dyje, které tudy protéká přímo kolem Maurské vodárny, okupují divoké kachny. A kotví tady také lodě, které už několik let nabízí po celý prosinec po zámecké Dyji oblíbené plavby se svařákem. Teď ale mají pauzu, zachovalým lužním lesem s meandry Staré Dyje se k Minaretu a dál k Janohradu vydají zase na pravidelné vyhlídkové plavby až od března. Brázdit řeku v krajině plné úchvatných lichtenštejnských památek pak budou do listopadu. A v prosinci ve vybraných dnech povozí zase turisty ve vyhřívaných lodích při adventních plavbách se svařákem. Vzácný říční biotop Niva Dyje tady hostí kolonie volavek, kvakošů, početnou populaci bobra a také želvy nádherné.

„Hele, jasně, jeďte se podívat až k Minaretu, ale dávejte pozor na malou, ať si nevysypete,“ dává potřebné instrukce trojici rozjásaných a už i malinko promočených dětí na bruslích, jak se věčně koulí po ledě či sněhu na okraji rybníka s rákosím asi pětatřicetiletá žena. Děti teď čeká několik set metrů, než se k Minaretu, který je v sezóně po řadě let zase díky kompletní rekonstrukci přístupný veřejnosti, dopraví. Projet na bruslích celý okruh tam i zpět dá už nohám pěkně zabrat. „Je to z tohoto místa určitě víc než kilometr,“ odhaduje vzdálenost starší muž, který si právě na břehu sundává po výletě na ledě své kanady, které už asi hodně pamatují. „Když zamrzne, jezdíme nejen sem, ale i na Apollo. Bruslil jsem tady už jako děcko, je to nostalgie, romantika a podle mě nejkrásnější bruslení v kraji,“ říká. Zatímco se ratolesti rozběhnou po ledu se sáňkami, na kterých si lednickou zimu užívá ve fusaku a dekách asi tříletá holčička, maminky se baví o tom, jak se těší, až si po odpoledním bruslení doma zatopí v krbu a „dají dvojku bílýho“. Lednice je totiž v dosahu Pálavy, kde se skvělá a díky vápencovému podloží také výjimečná minerální vína vyrábí na každém kroku. Vinnou wellness kúru si můžete dát také v lednických lázních, které jsou jen asi kilometr od zámku. Leden je na jihomoravských památkách „mrtvý měsíc“, což platí i pro architektonický skvost, za kterým míří v od jara do podzimu davy turistů z celého světa. Už od února se ale návštěvníci, které už svrbí nohy v turistických botách, mohou těšit alespoň na víkendové prohlídky interiérů, a to vždy v sobotu a neděli od 10. do 16. hodin.

Bruslení s romantickým výhledem na 220 let starou rozhlednu

Bruslení na zámeckých rybnících přímo s výhledem na Minaret postavený v maurském slohu před téměř 220 lety jen kousíček od zámku je tak lákavé, že se po ledě prohání o posledním lednovém víkendu už skoro se setměním ještě desítky lidí. I když už padá mlha a 62 metrů vysoká romantická rozhledna – mimochodem vůbec nejstarší dochovaná rozhledna a zároveň jediný minaret na území celé České republiky - se v ní začíná ztrácet, zvuk nabroušených hran zarývajících se do ledu pořád neutichá.

Zámecká zahrada je totiž otevřená nepřetržitě a vstup do ní je volný. Maurská vodárna, kde se třeba loni začátkem února prodával zkřehlým návštěvníkům parku horký svařák nebo čaj, byla ale letos o posledním lednovém víkendu zavřená. A tak těm, kteří si nevzali termosku s čajem, nebo něco ostřejšího na zahřátí, nezbylo, než se zmrzlýma nohama vydat do zámecké cukrárny. Je už skoro tma. Ale ani o pár kilometrů dál, na oblíbeném Mlýnském rybníku směrem na Břeclav, ruch na ledě neutichá. Hned vedle zamrzlé vodní plochy je známý kemp Apollo - v socialistické éře vyhlášená destinace pro letní dovolenou, tábor či školní výlet. „Přihraj, vole, ty jsi lata!“ pleskne se do čela a zakroutí naštvaně hlavou jeden z puberťáků, kteří si odhrnuli plácek na hokej na okraji rozlehlé vodní plochy.

Soupeř dal právě gól. Nad ledem kousek od těchhle kluků ční do krajiny překrásný Apollónův chrám. Jeden z lichtenštejnských saletů Lednicko-valtického areálu leží v krajinné památkové zóně. Od silnice z Lednice na Břeclav je to k němu odhadem tři sta metrů. Do Rakouska je to odtud také co by kamenem dohodil. Okolo chrámu vede turistické trasa spojující města Lednice a Valtice, kde se nachází další lichtenštejnská perla – Zámek Valtice. A asi 1,5 km odtud je železniční zastávka Lednické rybníky.

Už je skoro tma, vlhko leze pod bundu a zalézá za nehty, když se na parkoviště přižene auto, ze kterého vyskočí zřejmě táta se synem. Každopádně sehraná dvojka. Na břehu kvapně nasadí brusle a čelovky, plácnou se spolu dlaněmi o sebe, a za okamžik už je vidět jen světelný bod, který mizí někde v dálce. „Kluci, okamžitě dom, co jsem vám říkala?! Vždyť už musíte být mokří jak myši,“ ozve se ještě v pološeru rozzlobený hlas jedné z maminek, která si přišla na jednu z nejoblíbenějších ledových ploch na jihu Moravy pro své ratolesti. Doma bude dnes asi „sekec mazec“.
Při odemykání auta si slibuji, že si příště vezmu brusle s sebou, i když jsem na nich nestála snad čtvrt století. „Mamíííí, ještě nééé. Prosím. Dívej, jak tady krásně,“ zaslechnu ještě, než dovřu dveře a nastartuji motor…

Zdroje fotek: 

https://kruza1.rajce.idnes.cz/2012_02_05_Lednice_brusleni_-_foto_SE_Xperia_ARC_S/

https://inis555.rajce.idnes.cz/LEDNICE_-_brusleni_v_zameckem_parku_-_leden_2017/#IMG_2967.jpg 

https://img21.rajce.idnes.cz/d2102/1/1506/1506255_80f8f68624620f2583abc97b5aa5b351/images/IMG_5026.jpg