Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Nabruste hrany a hurá na svah! Kde si na jihu Moravy zalyžovat?

Že je jižní Morava „jen“ krajem vinic a vinohradů, a kromě Pálavy a vinných strání tady snad žádné kopce ani nejsou? Že si v nejteplejším regionu naší země nemá v zimě milovník zimních sportů kde zalyžovat a kde se pořádně vyřádit na sněhu na snowboardu? Omyl! I v kraji, proslaveném vínem, folklorem, pestrobarevnými kroji a tradicemi, ale také patenty s povidly a mákem, najdete překrásná místa, kam rozhodně stojí za to vyrazit s lyžařskou výbavou. A to nejen na severu Blanenska, ale také na Horňácku na moravsko-slovenském pomezí, na Břeclavsku a dokonce i v okrese Brno-venkov. S Centrálou cestovního ruchu vám přinášíme pár tipů a užitečných servisních informací, které se vyplatí vědět, než vyrazíte na svah.

Za nejníže položeným evropským svahem do Němčiček na Břeclavsku

Němčičky - Lyžařský areál v Němčičkách je nejníže položený lyžařský svah ve střední Evropě. Leží totiž v nadmořské výšce pouhých 180 metrů nad mořem a prohánět se prašanem tady můžete na svahu o délce 350 metrů. Základním podkladem je tady umělá hmota, díky níž můžete lyžovat i při nepříznivých sněhových podmínkách. Na této vrstvě leží přírodní nebo technický sníh. Sjezdovka je zasněžována sněhovými děly a pravidelně upravovaná rolbou.

V areálu můžete využít lyžařské kurzy pro děti i dospělé nebo kurzy snowboardingu. Nechybí ani večerní lyžování, lyžařský servis a půjčovna lyží.

Součástí sportovního areálu na okraji vesnice je také penzion. V těsné blízkosti se nachází zastávka autobusu IDS JMK - Němčičky - U Mlýna. Autem je areál dosažitelný nejlépe z dálnice D2 - sjezd Hustopeče - dále směr Břeclav. Těsně za Hustopečemi je pak směrovka na Němčičky, která vás dovede ke svahu.
Provozní dobu areálu se vyplatí sledovat na www.sportnemcicky.cz, kde je pravidelně aktualizována.
Například do 15. února je tady otevřeno od pondělí do neděle od 9. do 19. hodin, což je také standardní zimní provozní doba. Lyžařský vlek funguje v sobotu a neděli od 13. do 19. hodin. Provoz kuchyně končí vždy hodinu před koncem otevírací doby na sjezdovce. K dispozici tady lyžaři mají servis lyží a vázání, ale také lyžařskou školu, na kterou je ovšem nutné přihlásit se předem. Pravidelné víkendové lyžařské kurzy pro přihlášené děti probíhají na zcela uzavřeném svahu od 8.30 do 10.30 hodin a od 11. do 13 hodin.

Olešnice na Blanensku láká na kvalitní sněhové podmínky po celou sezónu

Olešnice - Ski areál v krásném prostředí nad městem Olešnice v okrese Blansko leží na rozhraní tří krajů: Jihomoravského, Pardubického a Kraje Vysočina. Najdete ho zhruba 50 km severně od Brna se vším, co ke správnému lyžařskému areálu patří - s lyžařskou školou, půjčovnou a servisem lyží, občerstvením přímo na svahu a dokonce i dětským koutkem pro děti od 3 do 6 let. Milovníkům lyží a snowboardu nabízí Olešnice na Moravě kvalitní zasněžování a skvělé podmínky na lyžování po celou lyžařskou sezónu. Zalyžovat si tady můžete na 3 osvětlených sjezdovkách o celkové délce 1,1 kilometru, z nichž nejdelší měří rovnou polovinu, tedy 500 metrů. Areál s převýšením 100 metrů leží v nadmořské výšce 650 metrů. Lyžařský terén tady není nijak zvlášť náročný, v areálu najdete zhruba polovinu modrých a polovinu červených sjezdových tras. Pro nejmenší je připravena dětská školička včetně dětského lana. Na své si přijdou také snowboarďáci, pro které jsou na sjezdovce připravené překážky a skoky. Pod vlekem se nachází občerstvení, kde si lyžaři mohou dát třeba smažený sýr nebo klobásy či párky. Milovníci snowboardingu si přijdou taky na své, a to díky překážkám a skokům na sjezdovce. Pokud si chcete v areálu s průměrnou výškou sněhu 50 centimetrů dobře zalyžovat beztoho, aniž byste museli na svahu neustále kontrolovat svou malou ratolest, hodina hlídání v dětském koutku vás přijde na 60 korun, celodenní pak na 400 korun. O děti se vám tu postará personál s pedagogickým nebo zdravotnickým vzděláním. A pokud si náhodou „zapomenete“ kvůli lyžování dítě vyzvednout, převezmou si ho provozovatelé areálu do „domácí péče“. Hodina takové služby vás ale přijde na 450 korun.
Otevřeno je v Olešnici denně od pondělí do pátku od 9. do 21 hodin, o víkendu a ve svátky od 8. do 21 hodin. Sezóna tady letos skončí 24. března.
www.ski-areal.cz

SKI Park Osvětimany na Hodonínsku? Pěkný profil svahu pro klidné rodinné lyžování


Osvětimany - Nejlepší podmínky pro lyžování za posledních osm let – to slibují provozovatelé Ski Parku v Osvětimanech na Hodonínsku jen kousek od hradu Buchlova. Aktuálně je na kompletně zasněženém svahu 60 cm sněhu, v provozu jsou díky skvělým sněhovým podmínkám a mrazu dva vleky i dětské lano pro malé lyžaře do 12 ti let. Díky umělému osvětlení se tady jezdí denně od 9. do 20. hodin. Lyžaři si pochvalují pěkný profil svahu, díky němuž nabízí lyžování pro celou rodinu. Každé úterý vždy od 17. do 19. hodin nabízí za výhodnou cenu 250 korun na osobu také lyžařský kroužek pro děti, které už něco umí a chtějí se zdokonalit. „Výuka probíhá zábavnou formou v kolektivu více dětí. Objednávka předem není nutná, stačí pouze přijít,“ lákají provozovatelé na svém webu. A pokud máte v oblibě raději snowboard, i ten vás tamní instruktoři naučí zvládat tak, že budete jezdit jako bohové. Vlastní výbava není nutná. Zázemí nabízí nejen hospodu a penzion v útulném stylovém srubu přímo pod svahem, ale také půjčovnu a servis lyží a prken.
www.skiosvetimany.cz


SKIpark Filipov: 580 metrů sjezdovek a „nekonečno zážitků“ na Horňáckém ledovci

Horňácký ledovec. Tak se přezdívá sjezdovce ve SKIparku Filipov u malebné horňácké vesničky Javorník, kde provozovatelé slibují díky dvanácti sněhovým dělům sníh po celou lyžařskou sezonu.

Dvě sjezdovky nabízí vyznavačům zimních sportů tři vleky a sněhovou vrstvu od dvaceti do 55 centimetrů. Sjezdovku na úpatí Bílých Karpat můžete využívat denně od 9. do 20. hodin, součástí nabídky je také půjčovna vybavení a lyžařská a snowboardová škola. Devadesátiminutová skupinová výuka vás přijde na 400 korun, soukromá padesátiminutovka pak na 500. Výukový program „Poprvé na sněhu“ je tady určen pro děti od pěti let.
Do Skiareálu Hodonín u Kunštátu na sjezdovky i upravené běžecké okruhy

Bohaté sportovní vyžití a radovánky na lyžích, snowboardu i běžkách nabízí východní okraj Českomoravské vysočiny. Ski areál Hodonín u Kunštátu láká návštěvníky na nádherné zasněžené prostředí a sjezdovku orientovanou na severovýchod svažitého a kaskádového charakteru, která se nachází v nadmořské výšce 629 metrů. „Svah je vhodný pro milovníky sjezdového lyžování, ale také pro příznivce snowboardingu. Pro začátečníky jsou k dispozici mírně se svažující svahy. Pokročilí lyžaři ocení přírodní vlnitost terénu v ostřejší části sjezdovky,“ popisují provozovatelé lyžařského areálu. K dispozici jsou tady podle nich mimo jiné i freestylingové překážky a pro milovníky běžeckého lyžování také upravené běžecké okruhy o délce dvaceti kilometrů. K dispozici je tady „poma“ a dětský vlek a také 550 metrů obtížnější sjezdovky s převýšením 100 metrů.


Do Zbraslavi za pozvolnými sjezdovkami s dětmi a lyžařskými začátečníky

Pokud jste si jako Novoroční předsevzetí dali naučit se letos konečně lyžovat a nemáte odvahu pustit se hned na prudší svahy, vypravte se určitě do Zbraslavi u Brna, které leží 25 km západně od krajského města směrem na Rosice a Velkou Bíteš. Tamní lyžařský areál v okrese Brno-venkov je malý a pouze s víkendovým provozem a v pátek odpoledne, vybavený je ale sjezdovkami o délce 200 a 300 metrů s převýšením 40 metrů, kde se bezpečně základy lyžování naučíte. Sjezdovky jsou zde totiž pozvolné a přehledné, takže areál je vhodný právě pro začátečníky. Problém tady ale bývá kvůli špatným povětrnostním podmínkám se zasněžováním, sledujte proto novinky ze zimního střediska na webu skiareálu. Určitě je také dobré vědět, že provoz se tady spouští při minimálním počtu 5 návštěvníků. Dospělí tady za 20 jízd zaplatí stokorunu, děti do 15 let pak 70 korun. Na vedlejším svahu je možné bobovat nebo sáňkovat. Aktuálně je vlek mimo provoz.
www.lyzovani-zbraslav.cz

Klínek SKI Předkláštěří u Tišnova? Tři sjezdovky různých obtížností

Lyžařský areál Předklášteří leží v nejvyšším bodě téměř 400 metrů nad mořem a užít si tady můžete tři sjezdovky různých obtížností. Červená sjezdovka pro pokročilejší lyžaře je dlouhá téměř půl kilometru, o 50 metrů delší je modrá sjezdovka pro začátečníky. Na své si tady přijdou především děti. Žlutá sjezdovka má totiž 630 metrů. Vlek přepraví až 550 lyžařů za hodinu. Umělé osvětlení umožňuje večerní lyžování. Pod vlekem nabízí provozovatelé občerstvení, k dispozici je i dětská školička a lyžařská škola. Stejně jako v případě předchozí sjezdovky se sem ale nevydávejte beztoho, aniž byste zjistili aktuální sněhovou situaci a zda je areál v provozu.