Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Léto na hradech a zámcích: Do Vranova na korunovační klenoty, na Pernštejn za Bílou paní!

Stovky výstav, koncertů, divadelních představení, netradičních prohlídek, open air akcí či trhů připravily na hlavní památkovou sezónu v červenci a srpnu hrady a zámky po celé jižní Moravě. Na spoustu z nich připravily také zvýhodněné rodinné vstupné. Až vás omrzí koupání a letní grilování, vypravte se poznávat historii! O posledním srpnovém víkendu si pak rozhodně nezapomeňte vyrazit na tradiční Hradozámeckou noc. Představí vám hrady, zámky, ale také kláštery, vily, paláce a kostely jako věčně živé památky, kam stojí za to se stále vracet…


Obdivujete korunovační klenoty? Vyrazte za nimi do Vranova nad Dyjí.

Celou řadu divácky atraktivních akcí si na letní měsíce připravili také na barokním zámku ve Vranově nad Dyjí. Nejprve vás od 14. do 16. června pozvou na tradiční výstavu květinových aranžmá a dekorací, která oživí historické interiéry vranovského zámku a návštěvníkům bude přístupná jako součást první prohlídkové trasy. Už od 29. června se pak až do 1. září můžete těšit na výstavu České korunovační klenoty na dosah/ Život a dílo Karla IV. na zámku Vranov nad Dyjí, a to ve výstavních sálech bývalé hraběcí kočárovny v předzámčí.

Projekt podle organizátorů připomene nejen pestrý a zajímavý život našeho nejvýznamnějšího panovníka – Otce vlasti, ale především fenomén Českých korunovačních klenotů ve formě mistrovské repliky nejhodnotnějšího českého pokladu, a to na dosah a bez mnohahodinových front. Hlavní exponáty – klenoty – ve speciální vitríně doplní zajímavosti a perličky z jejich mnohasetleté historie opředené různými legendami, představí se zde ale také kopie zbraní, repliky oděvů a obuvi, mince, miniatury nebo 3D modely. Autorem replik korunovačních klenotů je Jiří Urban, který je jedním z nejlepších českých a evropských zlatníků. Vstupné pro děti od 6 do 15 let a seniory nad 65 let je 70 korun, dospělí zaplatí 100 korun. Více informací na www.ceskekorunovacniklenoty.cz


Milotice nabídnou noční prohlídky i Pohádkový les v zahradách

Swingový koncert, Pohádkový les v zahradách zámku, noční i kostýmované prohlídky a také trh místních produktů. Na to vše láká své návštěvníky od června až do konce září program hlavní návštěvnické sezóny v zámeckých Miloticích. Jak vypadá interiér zámku po setmění a jestli tady v noci náhodou nestraší, se můžete na vlastní kůži přesvědčit 20. a 26. července. Navštívit tady můžete po celou sezónu také stylovou zámeckou kavárnu, která se nachází v prostorách někdejší zámecké kuchyně. Posedět s kávou či domácím štrúdlem můžete v jejím interiéru nebo přímo na vnitřním nádvoří zámku pod arkádami.

Pojďte s dětmi hledat ztracenou Bílou paní na Pernštejn!

Máte doma děti od 4 do 6 let a přemýšlíte, kam se s nimi vydat v létě za nevšedními zážitky? Vyrazte na hrad Pernštejn! Ten totiž nabízí interaktivní prohlídku paláce právě pro tuto věkovou skupinu. Děti tady hledají ve spolupráci s průvodcem indicie a plní jednoduché úkoly, přičemž za odměnu se jim na konci prohlídky zjeví Bílá paní. Speciální padesátiminutová dětská prohlídka je koncipovaná spíše pro jednotlivé rodiny, nutná je také rezervace. Dospělí za ni zaplatí 120 korun, dětské vstupné je 80 Kč, rodinné pro max. 2 dospělé a 3 děti pak pořídíte za zvýhodněných 320 korun.


Lysice lakají na komentované prohlídky zámecké zahrady, saly terreny, fíkovny i oranžerie

Pokud máte rádi plyšové medvědy, jejich výstavu vám až do 27. června nabízí v renesančním salonku vedle pokladny lysický zámek. Tu pak vystřídají Obrázky ze světa, tedy mezinárodní výstava amatérského naivního umění, na kterou na Zámek Lysice můžete zavítat od 29. června do 16. srpna. Státní zámek Lysice a Spolek přátel naivního a amatérského umění vás totiž zvou na mezinárodní výstavu naivního a amatérského umění výtvarníků z České republiky, Slovinska, Slovenska, Rumunska, Izraele a Finska. Vernisáž výstavy proběhne 30. června v 15 hodin.

Pokud vás ale lákají spíše komentované prohlídky prostor, kde běžně výklad nedostanete, vypravte se na Státní zámek Lysice na Blanensku, kde se točila také jedna z epizod oblíbených Četnických humoresek, ve dnech 5. a 21. července a také 3. a 18. srpna. Vždy v 11. a v 15. hodin vás průvodci zavedou do zdejší zámecké zahrady, saly terpeny a také zámeckého zahradnictví s fíkovnou a oranžérií. Rezervace je nutná na telefonním čísle: 516 472 235. „Nejkrasší kusy saisóny!“ je název koncertu Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, na který si na velké nádvoří lysického zámku můžete zajet 13. července od 19. hodin. Vstupné je 400 korun. A na výstavu květinových aranžmá na trase I. Prohlídkového okruhu s názvem Léto budiž pochváleno se sem vypravte od 22. do 25. srpna.

Bítov představuje retro hračky za „socíku“

S čím si hrávaly děti před Sametovou revolucí, ukáže návštěvníkům letní výstava Hračky za totáče aneb si hrály Husákovy děti na hradě Bítov, která připravila hračky a stavebnice z 50. až 80. let minulého století. V části výstavy bude také dětský koutek, kde si budou moci děti spolu se svými rodiči některé hračky vyzkoušet. Vstupné je zahrnuto ve vstupném na okruhy č. I. až IV. v otevírací době hradu. Zhlédnout ji tady můžete až do 30. září.

Do Valtic na open air i na Vivaldiho do barokního divadla

Stejně jako v předchozích dvou letech budou i letos patřit pátky na valtickém zámku – jedné ze dvou perel Lednicko-valtického areálu – cimbálové muzice se vstupem zdarma. Těšit se na ně můžete od 28. června do 6. září v prostoru zámeckého dvora, stejně jako na další zajímavou akci, na níž se nebude vybírat vstupné. Totiž na Valtice po Italsku, tedy Letní pití vína a gastro festival na dvoře zámku, kam se můžete vydat 5. a 6. července. Pokud vás ale víc než italská kuchyně láká stará hudba, vypravte se na jednu z nejnavštěvovanějších jihomoravských památek od 6. do 14. července, a to na Mezinárodní letní školu staré hudby. Tu 16. a 17. července vystřídají Zámecké muzikálové noci Valtice, kde se po loňských vyprodaných představeních představí v nové koncertní verzi známé muzikály Michala Davida a Karla Svobody Dracula a Kleopatra.

Šermířská vystoupení si tady můžete užít 20. a 21. července, fascinující zážitek v podobě scénické pantomimy Vivaldiho Čtvera ročních dob pak v tamním barokním zámeckém divadle 31. července a také 21. a 28. srpna. A pokud milujete open air konerty a kapelu Kryštof, rozjeďte se do vinařského městečka se zámeckým areálem 9. srpna. Kdo by ale čekal obří stage, ten bude asi zklamaný. „Nepůjde totiž o klasický festivalový koncert s obří scénou a velkolepou výpravou, ale mezi písněmi v netradiční intimní a akustické formě dostane prostor povídání, vyprávění i publikum,“ prozrazují organizátoři. Prázdniny nabité akcemi uzavře V. ročník barokních slavností FESTE TEATRALE, který proběhne po celém areálu zámku v sobotu 31. srpna. Těšit se můžete na trubače, žongléry, pieroty, provazochodce, barokní taneční soubor či loutnovou hudbu.

Hradozámecká noc pozve na hrady a zámky v záři měsíce i plamenů

Představovat památky v netradiční době s netradičním programem jako místa, která jsou stále živá a má na ně smysl se vracet. To je cílem již tradiční Hradozámecké noci, na kterou Národní památkový ústav pozve letos návštěvníky v noci ze soboty 31. srpna na neděli 1. září. I letos budou totiž v tento den opět otevřené brány hradů, zámků, klášterů, kostelů, ale také vil a paláců. Do velkolepého rozloučení s létem v záři měsíce a plamenů se jen na jižní Moravě zapojí o posledním srpnovém víkendu se svým netradičním programem 10 objektů. Nebude mezi nimi chybět hrad Bítov, zámky Lysice, Miroslav, Bučovice, Rájec nad Svitavou, Vranov nad Dyjí či Valtice, ale také brněnská Vila Stiassni, Jurkovičova vila nebo známá Vila Low-Beer.

Za kouzlem podvečerního zámku se tak o Hradozámecké noci můžete vydat třeba do Valtic na Břeclavsku, kam vás správa tohoto objektu pozve od 19. do 22. hodin na prohlídku reprezentačních prostor s průvodcem a prohlídku nové expozice Moravský aristokrat v labyrintu světa, věnované moravské renesanční aristokracii a době všeobecného kulturního a hospodářského rozkvětu. Nočním hradem s pivovarem aneb Kejklování s Jonášem je název akce, na kterou se můžete i s dětmi vypravit poslední srpnový večer od 19. do 24 hodin na nejznámější jihomoravský hrad - Pernštejn.

Pro návštěvníky bude připravena samostatná prohlídka nočním pivovarem s ochutnávkou 0,5 litru bítovského piva Tesák v ceně vstupenky, prohlídka hladomorny, mučírny, hradní zahrady a kaple. Na hradním nádvoří vystoupí kejklíř Jonáš. „Děti navštíví Bílá paní bítovská s dárky a budou si moci v naší dílničce vyrobit lucerničky. Ve 23 hodin zakončí noc ohňová show,“ lákají pořadatelé. A ještě dodávají, aby si návštěvníci vzali s sebou baterku! Více na www.npu.cz. V letní kino promění Hradozámecká noc hlavní nádvoří vranovského zámku. Těšit se tady můžete na rozměrné plátno o velikosti 9 x 6 metrů a na kultovní snímky všech milovníků hradů a zámků, které tady návštěvníkům v neopakovatelné atmosféře večerního nádvoří promítnou. Ve 20:30 to totiž bude legendární pohádka Nesmrtelná teta z roku 1993, natáčená ve vranovských kulisách a ve 22:25 pak film Bílá paní z roku 1965 s Irenou Kačírkovou v hlavní roli.
Vstupné do areálu zámku je 100 Kč na celý filmový večer.