Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Hradiště netradičně – Nový rok na mikulčických Valech

Národní kulturní památka – Slovanské hradiště v Mikulčicích, kterou v minulém roce navštívilo rekordních 61.373 hostů, zahájilo propagaci a přípravu nové návštěvní sezóny i několika desítek kulturních, vzdělávacích, soutěžních i zábavných pořadů, jež doplňují základní cíl návštěvy hradiště – poznání historie a archeologických dokladů počátků naší státnosti z dob Velkomoravské říše.

Hradiště je již šestým rokem přístupna návštěvníkům také v zimním období a to v pracovní dny s možností prohlídky expozice II. kostela s průvodcem. Začátky prohlídek, které doporučujeme sjednat telefonicky na čísle: 518 357 293, jsou v uvedené dny v 10.30, 12,30 a 14.30 hodin. Současně je možné ve stejný den navštívit i vyhlídkovou věž s limitující podmínkou dobrého počasí.

V rámci zimního programového bloku NOVÝ ROK NA MIKULČICKÝCH VALECH, připravili pracovníci památníku doprovodné akce pro veřejnost a edukační pořady pro školy.

Dopoledne v pátek 18. a v pondělí 21. ledna navštíví hradiště děti základních a mateřských škol, pro které je připraven speciální výukový program. Jeho součástí je například Pohádka o princezně Dobroslavě, seznámení se s obživou Slovanů, se staroslověnským písmem hlaholicí, velkomoravským šperkem, šatnou a zbrojnicí. Pro děti jsou také připraveny tvořivé aktivity, návštěva stálé expozice v pavilonu II a podle počasí procházka po akropoli s poznáváním zimní přírody. 

V neděli 20. ledna se uskuteční programové odpoledne pro veřejnost s názvem HRADIŠTĚ NETRADIČNĚ. Kromě prohlídky s průvodcem (se začátky ve 14.30 a16.30 hodin) a procházek areálem, je možné vyslechnout hudební program žáků HTVŠ Prušánky nebo se zapojit do četby z knihy Josefa Poulíka: Pevnost v lužním lese. V rámci filmového okénka bude pro návštěvníky promítán film: Příběh lužního lesa. Atmosféru místa doladí staroslověnské melodie a teplé občerstvení. Vstupné na program v pavilonu I je nožička klobásky nebo 60 Kč na osobu, vstupné na prohlídku expozice pavilonu II je 50 Kč na jednoho hosta.

V současné době připravují pracovníci Slovanského hradiště v Mikulčicích, kromě mnoha dalších programových akcí, především V. ročník Dějepisné olympiády Velká Morava a soluňští bratři sv. Cyril a Metoděj. Do nového soutěžního ročníku se přihlásilo 15 škol. Jejich žáci absolvovali školní kolo a vítězové postoupili do kola finálového, které se uskuteční v pátek 22. února 2018 na hradišti v Mikulčicích. Náplní tohoto dne budou nejen soutěžní klání ve dvou věkových kategoriích, ale také vzdělávací a zábavné aktivity pro účastníky a na závěr slavnostní vyhlášení vítězů s kulturním programem. Tentýž den se uskuteční podvečerní program Norturno pod věží, v jehož rámci si můžete vyslechnout autorské čtení z knihy Cimbálník a poslechnout slovácké písničky.

Nová 59. hlavní návštěvní sezóna začíná 2. dubna 2019 a první souhrnné informace o doprovodných kulturních akcích naleznete již nyní na webových stránkách:www.masaryk.info/slovanske-hradiste-mikulcice/ v sekci Programy / Akce. K návštěvě hradiště i uvedených akcí během celého roku 2019, v němž is budeme připomínat 1.150. výročí od úmrtí sv. Konstantina/Cyrila, 65. výročí zahájení archeologických výzkumů v Mikulčicích a 10. výročí udělení Ceny Gloria musaealis v roce 2008 nové expozici v pavilonu II, srdečně zvou pracovníci památníku.

Naše motto: I V ZIMĚ MŮŽETE DO MUZEA!