Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19 prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátorů o možných změnách v programu či dostupnostech.

Církevní turistika na jižní Moravě

Jižní Morava, to není jen úrodný kraj plný vinohradů, vinných sklípků, pestrobarevných krojů, tradic a regionální gastronomie, navazující na kořeny našich předků. Jižní Morava je i krajem drobných sakrálních staveb, křížů u cest, božích muk, kaplí, soch svatých a zvoniček, ale také majestátních poutních kostelů a výpravných křížových cest, které do regionu táhnou věřící z celé republiky i zahraničí. Církevní památky na jihu Moravy jsou v dobrém stavu, říkají odborníci včetně restaurátorů. I díky velkému počtu věřících se jih Moravy může pochlubit množstvím opravených kostelů, kaplí i drobných sakrálních staveb. Ukázkovým příkladem by se mohla stát třeba Kaple sv. Floriána a Šebestiána v Bzenci na Hodonínsku, která loni doslova vstala z popela poté, co se obec spolu s místními nadšenci a patrioty pustila do znovu vystavění památky, zničené německou armádou na konci války. Dnes má již malé vinařské městečko na kopci znovu svou překrásnou dominantu, která vítá příchozí od Vracova. Kam se vypravit za církevní turistikou?


Křížové cesty lákají na Ježíšův příběh svou monumentálností

Křížová cesta v Hlubokých Mašůvkách na Znojemsku je chráněná Kulturní památka České republiky. Místo prosycené duchovní atmosférou a klidem tvoří kalvárie se 14 kapličkami, která se pomalu zvedá do kopce až ke třem křížům symbolizujícím slavné křesťanské biblické události. Kdysi stávaly na tomto místě dřevěné kapličky postavené začátkem druhé poloviny 19. století, až nedávno byly na místě vystavěné kapličky zděné. Vznikl zde také Boží hrob, Lurdská jeskyně a Mariánská cesta s obrazy poutních míst, kterých zde turisté mohou obdivovat přibližně 50. Jsou na nich vyobrazena poutní místa nejen z ČR, ale i sousedního Slovenska a Rakouska.

Součástí poutního areálu jsou i další zajímavosti včetně zázračné studánky. Mezi nejstarší křížové cesty v českých zemích vůbec a také jedno z prvních poutních míst jižní Moravy patří křížová cesta na Svatý Kopeček u Mikulova – místo s neskutečně pozitivní energií, jak tvrdí ti, kteří sem pravidelně absolvují výšlap. Jejím zakladatelem byl tehdejší majitel mikulovského panství olomoucký biskup kardinál František z Dietrichštejna. Podnětem bylo vyjádření vděčnosti Bohu za překonání morové epidemie v roce 1622. První stavbou byla zřejmě kaple sv. Šebestiána, jejíž základní kámen zde vysvětili v červenci 1623.

Celá křížová cesta byla slavnostně vysvěcena 1. září 1776. Komplex tohoto poutního místa čítá celkem 17 zděných objektů. Komu se nebude chtít vyšlápnout si na křížovou cestu přímo do přírody, ten se může vypravit za podobným zážitkem do Bohutic na Znojemsko, kde je ve 2. patře zdejšího zámku umístěna expozice Bohutické křížové cesty. Tzv. „Via Dolorosa“ tady expresivně vyjadřuje Ježíšův příběh, a to od jeho odsouzení římským pilátem až po jeho ukřižování a uložení do hrobu. Expozice je otevřena po celý týden od března do října, mimo sezónu je možné si ji prohlédnout po domluvě.

Nejkrásnější poutní místo v kraji? Santiniho kostel ve Křtinách

Když se zeptáte poutníků a věřících, které poutní místo na jihu Moravy jim nejvíce učarovalo, mnoho z nich odpoví, že jejich srdeční záležitostí je Santiniho chrám ve Křtinách na Blanensku. Barokní perla - kostel Jména Panny Marie- zde byl vybudován podle návrhu slavného architekta J. B. Santiniho – Aichla v 1. pol. 18. století. Významná katolická památka na našem území je největší Santiniho stavbou na půdorysu řeckého kříže, která je navíc mistrně zasazená do překrásné krajiny Moravského krasu. Je jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na Moravě. Dech beroucí architekturu doplňuje působivá zvonkohra z 27 zvonů, která patří k největším v Evropě. Pod kostelem se nachází kostnice.


Dolní Kounice – nebývalá koncentrace církevních památek na jednom místě
Naprosto nevšední zážitek poskytne turistům – a to nejen těm, putujícím za sakrální architekturou – jihomoravské městečko Dolní Kounice. Dominantou města je nejen zámek, ale i Kaple sv. Antonína. Nedaleko centra města se nachází působivé torzo bývalého ženského kláštera Rosa Coeli, dalšími dominantami s církevním podtextem jsou Kaple sv. Barbory a Kaple sv. Jana Křtitele, kostel sv. Petra a Pavla, ale také Židovská synagoga a Židovský hřbitov. Významná je také řada drobných sakrálních památek, jako jsou například sochy svatých, kříže a pomníky.


Vyšlápněte si na některou z jihomoravských poutních tras

Poutní trasa Vranov u Brna - Velehrad je dlouhá celkem 109 km a je rozdělená do 6 etap, a to z Vranova do Rousínova, poté do Bučovic, Žarošic, odtud na Horu sv. Klimenta a Velehrad.
Výchozím bodem je kostel Narození Panny Marie ve Vranově, který patří k nejvýznamnějším poutním místům na Moravě vůbec. V blízkosti kostela se tato trasa napojuje na žlutou turistickou stezku, která vede zalesněným územím až do Adamova. Zde trasa vede přes řeku Svitavu k rozcestníku a pokračuje po modré turistické stezce. Úsek pak vede malebným Josefským údolím, které představuje dlouhý krasový kaňon. Nachází se zde také několik jeskyní, z nichž nejvýznamnější je jeskyně Jáchymka, Býčí skála a Kostelík. Trasa vede přes obec Habrůvka. Modrá turistická značka vede až k poutnímu kostelu Jména Panny Marie, který je také cílem první etapy.55 km dlouhá poutní trasa Mikulov – Mikulčice propojuje Svatojakubskou poutní cestu a Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje. Trasa vede přes jižní část Pálavy, Lednicko-valtický areál a pokračuje podél slovenské státní hranice. Trasa je vhodná pro pěší turistiku i cykloturistiku.


A milovníci putování po církevních památkách si i letos přijdou na své při tzv. Noci kostelů. Ta se uskuteční v sobotu 24. května 2019.

Další zajímavá poutní místa v kraji