Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Světla nad bunkry

K světelnému řetězci na počest obránců hranic Československa v roce 1938 se připojuje i Technické muzeum v Brně!

Koncem září 1938 nastoupilo 1 250 000 mužů k obraně své vlasti. Řetězec osvětlených pevností letos v předvečer této události, 22. září, připomene jejich rozhodnutí bránit republiku proti hrozbě přicházející ze sousedního Německa a okolních států.

Dvacátého třetího září 1938 ve 22:20 vyhlásil armádní generál Jan Syrový všeobecnou mobilizaci československé branné moci. Za 24 hodin se u většiny vojenských útvarů přihlásily tři čtvrtiny povolaných záložníků. Mnozí z nich na tento rozkaz čekali, chtěli bránit svou zem. Do zbraně nastoupilo více než milion mužů, včetně těch, kteří již byli povoláni před začátkem všeobecné mobilizace. Československá branná moc přešla z mírového do válečného stavu během pěti dní.
Následný vývoj politické situace nic neubírá na odhodlání všech zmobilizovaných složek.

Osvětlením objektů předválečného opevnění uctí v sobotu 22. 9. památku těch, kteří se účastnili v roce 1938 všeobecné mobilizace, majitelé, správci opevnění ale i dobrovolníci v České i Slovenské republice. Do projektu se zapojuje také Technické muzeum v Brně nasvětlením pěchotního srubu MJ – S 3 Zahrada, který je součástí památky TMB Areálu československého opevnění v Šatově.

„Realizace osvětlení se uskuteční ve spolupráci s Klubem policejní historie Brno.,“ říká kurátor sbírky militarií TMB Roman Řezníček. „Nasvícený bude i lehký objekt vzor 37 (číslo 2121) tzv. řopík, který se nachází v bezprostřední blízkosti pěchotního klubu. Kromě srubu Zahrada bude osvětlený také sousední pěchotní srub MJ – S 4 Zatáčka, který spravuje klub vojenské historie ROTO Chvalovice.“

Akce Světla nad bunkry se koná potřetí. Prvního ročníku se zúčastnilo přes 730 lidí, kteří nasvětlili více než 170 objektů. V druhém ročníku byly nasvíceny 174 objekty předválečného opevnění. Letos od tohoto výročí uplyne 80 let.

Akce: Světla nad bunkry
Kdy: sobota 22. 9. 2018, ve 20.30
Kde: Areál čs. opevnění v Šatově – srub Zahrada