Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Špilberk žije! Největší akce Muzea města Brna oslaví 100 let republiky

Tradiční akce „Špilberk žije!“ se letos koná už po šesté. Muzeum města Brna při ní o víkendu 8. a 9. září otevře celý hrad Špilberk a přichystá tematický bohatý program pro celou rodinu. Událost má tentokrát podtitul „Příběh legionářské čepice“: návštěvníci si zahrají detektivní hru a užijí si atmosféru první republiky. Pro děti se chystají i divadla a soutěže o drobné ceny.

Akce „Špilberk žije! Případ legionářské čepice“ připomene ve dnech 8. a 9. září 100 let od vzniku Československa. Jde o největší akci, kterou letos Muzeum města Brna na hradě Špilberku pořádá. Její mimořádně pestrý program potěší hlavně rodiny s dětmi. Velkým lákadlem bude detektivní hra „Případ legionářské čepice“ se stanovišti po celém hradě. Hráči zakusí kriminalistické pátrání a možná odhalí tajemství skutečného legionáře. Na Špilberk dokonce přijede prezident Tomáš Garrigue Masaryk i s dcerou Alicí. Účastníci akce jim budou moci zamávat a pozdravit je.

Kromě toho lidé potkají četníky i legionáře a prohlédnou si nádhernou módu 20. a 30. let minulého století. Nebude chybět ani občerstvení: návštěvníci mohou posedět v hospůdce nebo si dát zmrzlinu od Božského kopečku. K tomu všemu zahraje třeba flašinetář, kapela Nešlapeto nebo CK ČS dechový orchestr; představí se také Yufi nebo Keltik. Program na akci chystá Umělecká agentura REX. To ale není vše: Muzeum města Brna totiž o tomto víkendu otevře celý hrad Špilberk, a tak se návštěvníci podívají i do míst, kam se běžně nedostanou. Chystají se speciální komentované prohlídky Jihozápadního bastionu, otevřené bude i východní křídlo s Hranolovou věží a Královskou kaplí.

Lidé si mohou prohlédnout také dvě aktuální výstavy, které se vážou k osmičkovým výročím českých dějin. Sovětskou okupaci připomíná výstava „Rok 1968 v Brně očima cenzora“ a konec první světové války a vznik Československa pak letošní hlavní výstava „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“. Sto let republiky oslaví i samotná akce „Špilberk žije“ – lidé zažijí atmosféru první republiky a užijí si spoustu zábavy pro celou rodinu. Na akci navíc platí zvýhodněné vstupné. Přijít mohou i mladé rodiny s kočárky nebo návštěvníci na vozíku.

„Špilberk žije! Případ legionářské čepice“: 8. a 9. září 2018 vždy od 10 do 18 hodin.