Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Křest kalendáře malíře Stanislava Bělíka

Na konci října se dožívá úctyhodných 99. narozenin malíř Stanislav Bělík z Doubravníku. Naplno se začal věnovat malířství až po roce 1980, kdy již byl v důchodu. Nejvýrazněji se prosazuje v krajinomalbě a zvláště jeho zimní náměty jsou dokladem jeho talentu. Je také skvělým grafikem, ilustrátorem i autorem exlibris. Nejčastěji maluje temperami, ale nevyhýbá se ani jiným technikám – oleji, akvarelu, linorytu, apod.

Stanislav Bělík čerpá výtvarné náměty především z okolí Doubravníku a Vysočiny, ale maloval i na Jesenicku nebo na Valašsku. Svoje nejúspěšnější zahraniční obrazy přivezl z Nizozemska, kde pobýval v roce 1998 ve městě Waalre. Největším domácím počinem Mistra Bělíka je cyklus 59 obrazů s názvem Krajinou řeky Svratky, který tvořil převážně v letech 2003-6 a jenž se stal základem nedávno vydané knihy. Publikace přispívá k oslavě krásy řeky Svratky a krajiny, kterou řeka protéká.

U příležitosti 99. narozenin Stanislava Bělíka vydal spolek Art Periscope nástěnný kalendář s věrnými vybranými reprodukcemi jeho obrazů s názvem „Stanislav Bělík 100 let“. Snahou vydavatele je, aby v malířově jubilejním roce byly jeho obrazy vystaveny ve všech domácnostech (nejen) našeho regionu.

Křest kalendáře se uskuteční během Svatováclavských hodů v sobotu 29. září ve 13,45 hodin a záštitu na touto akcí převzal starosta Tišnova Jiří Dospíšil. Proběhne samozřejmě autogramiáda malíře Stanislava Bělíka a prodej kalendářů. Hudební program zajistí cimbálová Moravská muzika Petra Mikulky se zpěvákem Václavem Kováříkem. Součástí celé akce bude celodenní výstava obrazů Mistra Bělíka v zasedací místnosti radnice, která potrvá od 9 – 17 hodin.

Vážení příznivci umění tohoto nezaměnitelného regionálního umělce, neváhejte a přijďte vzdát hold skromnému člověku, který svým neutuchajícím optimismem a zájmem o umění „strčí do kapsy“ i mnohem mladší kolegy.