Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Festival skončil čtyřnásobným potleskem ve stoje

Hudební festival Znojmo, jehož 14. ročník se konal 12.–29. července, skončil po 18 dnech a zanechal za sebou 30 úspěšných koncertů a doprovodných akcí. 

Na 14. ročníku festivalu se fyzično potýkalo s duchovnem. Téma „svár duše s tělem“ dalo tomuto ročníku stejnojmenné scénické oratorium Emilia de' Cavalieri. Inscenací ve vlastní produkci letos pořadatelé připomněli první hřích a rozpolcení mezi duchovnem a fyzičnem. „Hudební festival Znojmo se letos nebál sáhnout hluboko do historie a představit publiku madrigalovou komedii – oratorium o sváru těla s duší Emilia Cavalieriho z roku 1 600,“ řekl Roman Válek. Zvolené téma se pak prolínalo celou festivalovou dramaturgií.

Festival polohl Uherčicím i jízdárně

19. července se v parku uherčického zámku uskutečnil koncert multižánrového souboru Clarinet Factory. V Uherčicích byla rekordní 10. dobročinná dražba. Protože zámek už dostal dotaci na opravu, tak dražbu a dobrovolný příspěvek do kasičky uspořádal festival naposledy. „Koncerty budeme dělat dál, protože akce na zámku v Uherčicích jsou velmi oblíbené a mají jedinečnou atmosféru. Dobročinné příspěvky budeme nově získávat na jízdárnu Louckého kláštera, která je pro nás sálem s největší kapacitou,” řekl Jiří Ludvík. Pro jízdárnu se 28. července utržilo se 76 200 korun. V částce je započítán i dobrovolný příspěvek od návštěvníků. Výtěžek věnuje spolek Hudbaznojmo městu Znojmu na opravu jízdárny Louckého kláštera.

Zlatým hřebem bylo Il Giardino Armonico

29. července vystoupil v jízdárně Louckého kláštera renomovaný světový orchestr staré hudby Il Giardino Armonico, který doprovodil operní pěvkyni Annu Prohasku, která za svůj sopran na CD Serpent and Fire získala hudební ocenění a patří mezi nejuznávanější světové operní divy. Zaplněná jízdárna Louckého kláštera, která byla slavnostně ozdobená a tajuplně nasvícená, byla svědkem něčeho nevídaného. „Uspořáním takového koncertu jsem si splnil sen. Takové hvězdy v České republice běžně nevystupují a nám se podařilo je nalákat do Znojma. A myslím, že nelitovali. Znojemské publikum je čtyřikrát odmětilo bouřlivým potleskem ve stoje v průběhu druhé poloviny programu. Byl to neskutečný pocit. Festival to posunulo zase o kus výš v prestiži,” radoval se Jiří Ludvík po koncertu, který završil 14. ročník festivalu a předznamenal světovou úroveň, která bude příští rok znát. 

„14. ročník našeho festivalu vnímám velice dobře. Některé koncerty nás příjemně překvapily vysokou návštěvností a velmi se nám ulevilo, že počasí bylo letos na naší straně. Tým se profesionalizoval a práce na festivalu nám dělá velkou radost,“ zhodnotil letošní Hudební festival Znojmo Ludvík.

„Letos jsem velmi pozitivně vnímal, jak uspěchaní a unavení lidé přicházeli na naše koncerty a odcházeli spokojení, odpočatí, uvolnění. Dnešní doba je hektická a lidé jsou unavení. Hudba ve spojení s vínem je pro ně relaxace. Proto festival děláme a určitě to má smysl,“ shrnul prezident festivalu Jiří Ludvík.

Hudební festival Znojmo 2018 v číslech

Půlkulaté výročí připomene v roce 2019 hudbu králů

Pořadatelé již pracují na 15. ročníku Hudebního festivalu, který se uskuteční 11.–28. července 2019. Inspirací a dramaturgickou linkou jim je hudba králů. Na různých koncertech se představí hudba, která se hrála na různých královských dvorech. Jako projekt ve vlastní festivalové produkci si pořadatelé letos vybrali dílo Georga Friedricha Händela Saul (25., 27. a 28. červenec).

„Přípravy na patnáctém ročníku započaly už dávno před letošním festivalem. Rozhodli jsme se totiž u příležitosti půlkulatého výročí festivalu pozvat světové operní hvězdy. V roce 2019 budou tedy lidé svědky scénického oratoria Saul ve stylové interpretaci na dobové nástroje. V hlavních rolích máme velké operní hvězdy. Představí se Andreas Scholl a Adam Plachetka,“ těší se Jiří Ludvík. Tak jak jsme u festivalových produkcí zvyklí, na přípravách se podílí dirigent Roman Válek s Czech Ensemble Baroque. Představení režisérsky vede Tomáš Pilař. 

Monstrozní scénický projekt příštího ročníku už je v předprodeji!